با توجه به نوسانات بازار قبل از خرید از قیمت و موجودی کالا اطمینان حاصل نمایید.

فرق لولر با تمپر

فرق لولر با تمپر در نحوه عملکرد این دو ابزار است. پیش از پرداختن به تفاوت های لولر و تمپر بهتر است درباره هر یک از این تجهیزات دستگاه قهوه ساز توضیحات مختصری را ارائه کنیم تا هم با نحوه عملکرد آن ها آشنا شوید و هم بدانید استفاده از تمپر یا لولر چه نقشی در آماده کردن قهوه توسط دستگاه قهوه ساز دارد. ابتدا درباره لولر و نحوه عملکرد آن صحبت می کنیم. لوور یکی از تجهیزات جانبی دستگاه اسپرسو ساز است. با یکنواخت کردن سطح قهوه ای که داخل پرتافیلتر قرار دارد باعث می شود تا پودر قهوه به صورت یکنواخت در تمام قسمت های پرتافیلتر پخش شود. در مراحل بعدی که از تمپر استفاده می شود و روی این پودر های قهوه فشار وارد می شود، در تمام قسمت های پرتافیلر به یک میزان قهوه وجود داشته باشد. کار کردن با این وسیله اصلاً کار سختی نیست و پس از چندبار تکرار این عمل، به راحتی می توانید از لولر قهوه برای آماده کردن قهوه داخل اسپرسو ساز استفاده کنید. باید ابتدا به میزان مناسب قهوه، داخل پرتاب فیلر ریخته شود و بدون هیچ گونه فشاری با استفاده از لولر کار صاف کردن قهوه و پخش کردن آن به صورت یکنواخت در تمام قسمت ها انجام شود. تنها باید چند بار لولر روی قهوه ها چرخانده شود. پس از آن نوبت به استفاده از تم پپر می رسد. حالا در این قسمت به یکی دیگر از تجهیزات جانبی قهوه ساز به نام تمپر می رسیم. تمپر برای متراکم کردن و فشرده کردن پودر قهوه مورد استفاده قرار می گیرد. تمپر وسیله ای شبیه مهر است که روی قهوه ای که داخل پرتافیلتر قرار گرفته و توسط لولر به میزان مساوی در تمام قسمت ها پخش شده، قرار می گیرد و روی آن فشار وارد می کند. پودرهای قهوه هنگامی که تحت فشار قرار می گیرند هوای موجود در بین آن ها خارج می شود و قهوه ای که آماده می‌شود بسیار غلیظ و خوش طعم خواهد بود؛ بنابراین یکی از مزایای استفاده از تمپر قهوه داشتن یک اسپرسو خوش طعم و غلیظ است.

فرق لولر با تمپر

تفاوت های لولر و تمپر

تفاوت های لولر و تمپر به خاطر این است که لولر برای صاف کردن و پخش کردن قهوه مورد استفاده قرار می گیرد، اما تمپر برای فشرده کردن قهوه در داخل پرتافیلر استفاده می شود. داخل تمپر قهوه یک فنر بسیار کوچک قرار دارد که هنگام فشرده کردن دسته آن باعث می‌شود تا سطح صاف و گرد این دستگاه روی دانه های قهوه که به صورت پودر درآمده‌اند، فشار وارد کنند و هوای بین آن ها را خارج کند. سطح مقطع لولر و تمپر هر دو به صورت دایره ای است. چرا که محفظه قرار گرفتن قهوه نیز به صورت دایره ای است. استفاده از تمپر برای آماده کردن قهوه داخل دستگاه اسپرسو ساز باعث می شود تا قهوه به وجود آمده آبکی نباشد و کاملاً غلیظ و بدون دانه های قهوه باشد؛ بنابراین کمپرس کردن قهوه باعث می شود تا کیفیت نوشیدنی که توسط اسپرسو ساز تولید می شود، بسیار بالا باشد. توجه داشته باشید که نقش لولر نیز به اندازه تمپر اهمیت دارد. اگر قهوه به یک میزان در تمام قسمت های پروفیل وجود نداشته باشد، با فشار آوردن توسط تمپر به دست نمی آید؛ بنابراین میزان قهوه موجود در پرتافیلر و صاف کردن سطح آن توسط لولر، باعث می شود تا آب گرم به صورت یکنواخت روی پودر قهوه ای که با تمپر فشرده می شود، جریان پیدا کند و یک نوشیدنی غلیظ و بدون دانه های قهوه تولید کند.

تفاوت های لولر و تمپر

ویژگی های تمپر

ویژگی های تمپر قبل از خرید آن باید مورد توجه قرار بگیرد. به همین خاطر در این قسمت با اشاره به ویژگی های این محصول به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک تمپر قهوه خوب برای خودتان تهیه کنید:

قطر تمپر: هر یک از دستگاه های اسپرسو ساز بخشی به نام پرتافیلر دارند که قهوه داخل آن ها قرار می گیرد. قطر این قسمت در دستگاه های مختلف متفاوت است؛ بنابراین باید تمپر هایی مناسب با قطر پرتافیلتر دستگاه تهیه شود.
وزن تمپر: اگر وزن تمپر قهوه کم باشد، فشار وارده به قهوه کم می‌شود. به همین خاطر باید از نیروی بیشتری برای فشرده کردن قهوه استفاده کنید و این کار شما را خسته می کند.
جنس تمپر: جنس تمپر تاثیر زیادی بر قهوه اسپرسو و طعم و کیفیت آن دارد؛ بنابراین اگر تمپر از جنس پلاستیک های نامرغوب باشد، ممکن است کج شود و کیفیت مناسبی نداشته باشد. به همین خاطر اگر به عنوان یک باریستای باتجربه قصد خرید تمپر قهوه را دارید می توانید از جنس های فلزی و استیل استفاده کنید که هم دوام بالاتری دارند و هم کیفیت آن ها مناسب است.
دسته تمپر: جنس دسته تمپر هم به صورت کالیبر ی وجود دارد و هم غیر کالیبری و امکان خرید هر یک از این انواع تمپر قهوه وجود دارد.

ویژگی های تمپر

ویژگی های لولر

ویژگی های لولر روی یکی دیگر از تجهیزات جانبی دستگاه قهوه ساز باعث می شود تا شما هنگام عصاره گیری از پودر قهوه، یک نوشیدنی بسیار با کیفیت و غلیظ داشته باشید. توجه کنید که تنظیمات لولر برای داشتن یک نوشیدنی با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. از ویژگی های لولر قهوه می توان به این نکته اشاره کرد که این وسیله دارای سه بخش است. یک بخش فلزی دارد که به صورت پره‌های سه تایی است و توسط آن سطح قهوه صاف می شود. بخش دیگر لولر نقش محافظ را دارد و روی این قسمت فلزی قرار می گیرد. با چرخاندن این قست می توان میزان قهوه‌ای که داخل پرتافیلتر قرار دارد را کنترل کرد. اگر میزان قهوه زیاد باشد، می توان این محفظه را چرخاند و آن را باز کرد تا ارتفاع لولر زیادتر شود. بخش سوم لولر قهوه ساز نیز بر روی دو بخش قبلی که درباره آن ها صحبت کردیم، بسته می‌شود و به عنوان یک قفل برای صفحات مختلف لولر عمل می کند. پس از اینکه لولر تنظیم شد باید این قسمت محکم شود تا دیگر تکان نخورد.

ویژگی های لولر

از ویژگی‌های مهم لولر نیز می توان به وزن لولر، قطر لولر و جنس آن اشاره کرد.

  • در صورتی که وزن لولر سبک باشد قهوه به خوبی فشرده نمی شود و نیاز به اعمال نیرو دارید. اگر هم زیادی سنگین باشد دست شما خسته می شود.
  • قطر لولر نیز با توجه به قطر پرتافیلر انتخاب می شود.
  • جنس لولر اگر پلاستیکی باشد شما نمی توانید انتظار یک نوشیدنی با کیفیت را داشته باشید. چرا که ممکن است به مرور زمان تغییر شکل داده و کج شوند؛ اما استفاده از لولر هایی با جنس مرغوب و باکیفیت مانند استیل بسیار مناسب تر است.
دیدگاه‌ها  
  0
اگر از تمپر یا لولر استفاده نکنیم طعم قهوه چگونه خواهد بود؟
  0
سلام استفاده از تمپر یا لولر در تهیه قهوه به بهبود دقت و کیفیت تهیه قهوه کمک می‌کند. بدون این ابزارها، ممکن است اسپرسو خیلی رقیق شود و طعم قهوه کمتر مطلوب باشد. همچنین، قهوه ممکن است حجم بیشتری پیدا کند و از پورتافیلتر خارج شود. استفاده از تمپر یا لولر به تنظیم دما، فشار و زمان به صورت دقیق کمک می‌کند تا قهوه با کیفیت‌تری تهیه شود.
  0
سلام من شنیدم به لولر، تمپر گردون هم میگن. شما می دونید برای چی به لولر این میگن؟
  0
سلام و درود بله چون لولر در واقع یک نوع دمپر است که کار را راحت می کند، به آن تمپر گردون هم می گویند
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول فرق لولر با تمپر

تفاوت اصلی لولر با تمپر در چیست؟

تفاوت اصلی لولر با تمپر در چگونگی عملکرد آنهاست و به طور کلی استفاده از این دو ابزار مکمل یکدیگر برای آماده کردن یک قهوه خوشمزه و با کیفیت است.

عملکرد لولر و تمپر چه فرقی با هم دارد؟

با استفاده از لولر سطح پودر قهوه در پرتافیلتر را صاف و یکنواخت کرده و سپس با استفاده از تمپر، پودر قهوه را فشرده می کنیم تا در نهایت قهوه ای خوش طعم و با کیفیت داشته باشیم.

در صورت مشاوره خرید یا هرگونه سوال با ما تماس بگیرید
همه روزه از 9 صبح الی 9 شب09134269864