با توجه به نوسانات بازار قبل از خرید از قیمت و موجودی کالا اطمینان حاصل نمایید.

تمپر قهوه چیست

یکی از عواملی که می‌تواند در طعم و کیفیت قهوه تاثیر مثبتی داشته باشد، تمپر قهوه است. تمپر، ابزار کوچکی است که به کمک آن قهوه را فشرده می‌کنند. بدون داشتن یک تمپر، مجبور می‌شوید قهوه ای بی کیفیت میل کنید. در ادامه مقاله نحوه استفاده از تمپر قهوه و کاربرد آن را تفصیل خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از تمپر قهوه

تمپر قهوه در دست جای می‌گیرد و شکل بسیار ساده‌ای دارد. همچنین به آسانی می‌توانید از آن استفاده کنید. در حقیقت تمپر همان وسیله‌ای است که برای فشرده سازی قهوه کاربرد دارد. برای درست کردن قهوه با دستگاه، در ابتدا قهوه پودر شده را داخل پرتافیلتر بریزید و سپس آن را فشار دهید. هنگامی که پودر قهوه را با تمپر فشار می‌دهید، به آن نیرو وارد کنید. البته نیازی نیست بیش از حد ممکن فشار دهید. پیش از استفاده از آن بهتر است کمی با آن تمرین کنید.

نحوه استفاده از تمپر قهوه 

  1. در ابتدا فیلتر دستگاه را شسته و خشک کنید و آن را روی استند پورتافیلتر یا یک سطح محکم و صاف قرار دهید.
  2. پرتافیلتر را از قهوه پودر شده پر کنید، بهتر است بیش از حجم آن قهوه بریزید و سپس مقدار اضافی را با کشیدن انگشت روی سطح آن کم کنید. در این مرحله لازم نیست با دست خود فشاری به پودر قهوه وارد کنید.
  3. حال نوبت به همگن سازی پودر قهوه می‌رسد. معمولا باریستاها با چنگک مخصوص این عمل را انجام می‌دهند. ولی شما می‌توانید با استفاده از یک سوزن همه‌ی قسمت‌های پودر را زیرو رو کنید تا پودر قهوه در تمام پرتافیلتر به صورت یکنواخت پخش شود.
  4. سپس سطح آن را به آرامی با لولر یا انگشتان خود صاف کنید، تا آماده‌ی تمپ کردن شود.
  5. تمپر را روی سطحی قرار دهید و فشاردهید تا میزان مقاومت سطح را بدانید. توجه داشته باشید فشاری که به سطح پودر قهوه وارد می‌کنید، یکسان و برابر باشد. سطح تمپر باید یکنواخت وارد پرتافیلتر کنید تا سطح پودر صاف شود.
  6. در هنگام فشردن قهوه با تمپر، مچ دست خود را به صورت مستقیم قرار داده و آرنج خود را در حالت زاویه 90 درجه بگذارید؛ تا نیرویی که به قهوه وارد می‌کنید به بهترین صورت انجام شود.
  7. پس از عمل تمپ کردن، سطح قهوه را نگاه کنید و خوب دقت کنید که منفذی برای عبور آب وجود نداشته باشد.

 نحوه استفاده از تمپر قهوه

کاربردهای تمپر قهوه

معمولا جنس تمپر قهوه از استیل ضد زنگ یا پلاستیک است. با وجود این که تمپرهای پلاستیکی سبک‌تر هست، ولی بیشتر افراد جنس استیل را بهتر می‌دانند. تمپرها به صورت صاف یا محدب هستند. تمپر محدب سطحش کمی گرد است در صورتی که نوع صاف آن، سطحی کاملا صاف دارد. تمپر صاف با پودر قهوه به صورت یکسان تماس دارد. ولی نوع محدب آن فشار کمتری به اطرافش وارد می‌کند و در نهایت آب به راحتی از دیواره‌های پرتافیلتر عبور می‌کند.

همان طور که گفته شد باید پودر قهوه توسط تمپر به قرص قهوه تبدیل شود. در صورتی که پودر قهوه فشرده نشود، زمانی که آب با فشار بسیار به داخل پرتافیلتر وارد می‌شود،  پودر قهوه به خارج از پرتافیلتر پرتاب می‌شود. در این صورت علاوه بر این که قهوه‌ی شما آماده نمی‌شود، اطراف پرتافیلتر بسیار کثیف می‌گردد. فراموش نکنید که بدون تمپر قهوه‌ی بی کیفیت و رقیق خواهید داشت. این فشرده سازی قهوه از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چه پودر قهوه فشرده‌تر باشد، آب با سختی بیشتری از آن عبور می‌کند و منجر می‌شود طعم و عطر قهوه بیشتر و بهتر وارد آب شود. در نهایت شما قهوه‌ای دلنشین نوش جان می‌کنید.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی درباره تمپر قهوه در اختیار شما قرار دهیم. در حقیقت تاثیر اصلی تمپر بر روی طعم قهوه است. هر چه این عمل درست‌تر انجام گیرد، اسپرسو شما بهتر و خوش طعم‌تر خواهد شد. در نتیجه قهوه شما از کیفیت و غلظت زیادی برخوردار خواهد شد. یکی از علت‌هایی که از تمپر استفاده می‌شود، تنبلی آب است. آب معمولا آسان‌ترین مسیر را برای خود برمی‌گزیند. حالا اگر با فشار بسیار زیاد از مسیری عبور کند، شکاف‌هایی را برای خروج خود پیدا می‌کند. پس با تمپرکردن، آب زمان بیشتری در بین دانه‌های پودر شده می‌ماند و آن‌ها را در خود حل می‌کند و طعم خوش قهوه را به خوبی می‌گیرد. آنگاه اسپرسو شما خوش طعم خواهد بود.

 نحوه استفاده از تمپر قهوه

گاهی خودتان را به صرف نوشیدن یک فنجان قهوه در خیابان، کافه، کتاب فروشی یا... دعوت کنید. با تمام وجودتان طعم تلخ قهوه را احساس کرده و لحظاتی را به بی خیالی طی کنید تا شاید حال و هوایتان عوض شود. معمولا هر جایی قهوه‌ی خوش طعم ندارد و هر کسی قهوه خوبی درست نمی‌کند. طعم قهوه به عوامل مختلفی بستگی دارد. قهوه پخش با فروش انواع تمپر و لولر شما را به جشن طعم بی‌نظیر قهوه دعوت می‌کند. شما می توانید انواع ست تمپر و لولر را با تضمین کیفیت و قیمت از قههوه پخش بخرید.نوشتن دیدگاه

در صورت مشاوره خرید یا هرگونه سوال با ما تماس بگیرید
همه روزه از 9 صبح الی 9 شب09134269864